Rezultatele sesiunii de finanțare din Timbrul de arhitectură - proiecte culturale - ediția 2019

10 aprilie 2019

Ne face plăcere să anunțăm rezultatele sesiunii de finanțare din Timbrul de arhitectură pentru programe/proiecte culturale, acțiuni culturale ale ONG-urilor și pentru școli de vară, din timbrul arhitecturii, ediția 2019.

Aici puteți descărca Raportul comisiei de selecție, evaluare și acordare a finanțărilor pentru programe/proiecte culturale, acțiuni culturale ale ONG-urile și pentru școli de vară, din Timbrul de arhitectură, sesiunea 5-7 aprilie 2019.

Aici puteți descărca Raportul comisiei de selecție, evaluare și acordare a finanțărilor pentru oferte culturale (proiecte inițiate și desfășurate de filialele OAR, anuale/bienale de arhitectură și itinerare de expoziții), din Timbrul de arhitectură, sesiunea 5-7 aprilie 2019 

PROGRAME/PROIECTE CULTURALE, ACŢIUNI CULTURALE PENTRU ŞCOLI DE VARĂ: 

Şcoala de la Buneşti 2019 (Asociaţia Prietenii Şcolii de la Buneşti)

Adoptă o Casă la Roşia Montană. Şcoala de Vară ARA - ediția a 12-a (2019): Patrimoniu pentru comunitate  (Asociația „Arhitectură. Restaurare. Arheologie")

CUCA_2019/Şcoală de vară (Fundația DALA)

Casa cu har. Şcoala de vară de restaurare Ediția a V-a din 2019 (Asociația pentru Patrimoniu Activ - PACT)

Școala de vară ARCHE (Asociația ARCHE)

Baia de arhitectură ediția a 20-a (Asociația Locus)

Dealu' Cerului - Making of 3.0 - 2019 (Fundația Archaeus)

Școală de vară - Tabăra de (Re)creație 2019 - Restaurarea arhitecturii tradiţionale (Asociația Culturală pentru Dezvoltare Durabilă Groove On)

Tabără de restaurare la castelul Banffy pentru promovarea meseriilor tradiţionale de construcție (Fundația Transilvania Trust)

Hands on Conservation II - atelier de dulgherie tradițională (Fundația Biserici Fortificate a Bisericii Evanghelice C.A. din România)

 

Pentru mai multe detalii despre evaluare, punctaje și sume acordate fiecărui proiect/program, vă rugăm consultați următorul document: 

Lista finală cu finanțările pentru programe/proiecte culturale, acțiuni culturale câștigătoare pentru școli de vară - 2019 

PROGRAME/PROIECTE CULTURALE, ACŢIUNI CULTURALE ALE ONG-URILOR:

Adevărul se găseşte în arhive (Asociația Rhabillage)

Ziua minelor deschise (Asociația ,,Planeta Petrila")

24 de argumente: O perspectivă asupra artei româneşti la începutul anilor '70 (Asociația Institutul Prezentului)

Parcelări publice şi private (1890-1940) (Asociația Istoria Artei)

Catalog Bucureşti (Asociația Română pentru Cultură, Educație și Normalitate - ARCEN)

Parcelări online. Site-ul cartierelor de locuințe tip din Bucureşti. (Asociația Studio Zona)

Festivalul de Film UrbanEye 2019 (Asociația ARTA în dialog)

Şantierul Cultural Băile Herculane (Asociația Locus)

Portrete întâmplătoare ale oraşului (Centrul de Fotografie Documentara (CDFD))

URBOTECA PODCAST (Asociația PlusMinus)

România şi Republica Moldova - Arta monumentală socialistă (Asociația Birou pentru Artă și Cercetare Urbană (B.A.C.U.))

Talking MATER (Asociaţia Nod makerspace)

Memoria intervenţiei de restaurare (Asociația Art Conservation Support)

Verde pe Canalul Morii (Asociația ,,PLAI" - Laborator de Arhitectură, Inovație și Experiment)

Asociația Igloo - Habitat și Arhitectură (BUCUREȘTI – ORAŞ ART DECO)

„Micul arhitect" - Program de educație non-formală în domeniul arhitecturii (Fundația Mihai Eminescu Trust)

Heritage of Timişoara: Elisabetin (Asociația PRIN BANAT)

 

Pentru mai multe detalii despre evaluare, punctaje și sume acordate fiecărui proiect/program, vă rugăm consultați următorul document: 

Listă finală cu finanțările pentru programe/proiecte culturale, acțiuni culturale ale ONG-urilor - 2019

ITINERARE DE EXPOZIȚII 

Selfie Automaton - ediția Segovia/Spania (Asociația Plusminus)

Pieţe din Europa şi istoriile lor (Asociația Culturală Entheos)

FAR. 12 Fotografi de Arhitectură din România (Asociația Igloo - Habitat şi Arhitectură)

 

Pentru mai multe detalii despre evaluare, punctaje și sume acordate fiecărei expoziții, vă rugăm consultați următorul document: 

Listă finală cu finanțările pentru proiecte culturale - itinerare de expoziții - 2019

ANUALE/BIENALE DE ARHITECTURĂ

Anuala de Arhitectură București 2019 (Filiala Teritorială București)

Anuala de Arhitectură Argeș 2019 - Onestitatea în Arhitectură (Filiala Teritorială Argeș)

Regionala de Arhitectură Moldova - RAM 2019 (Filiala Teritorială Iași)

Anuala de Arhitectură A_da 2019 (Filiala Teritorială Dobrogea)

Anuala de Arhitectură 2019 (Filiala Teritorială Nord Vest)

BATRA 2019 (Filiala Teritorială Transilvania)

 

Pentru mai multe detalii despre evaluare, punctaje și sume acordate fiecărei anuale/bienale, vă rugăm consultați următorul document: 

Listă finală cu finanțările pentru anuale/bienale de arhitectură - 2019

PROIECTE CULTURALE ALE FILIALELOR OAR

Conservarea - restaurarea picturilor murale și tencuielilor istorice din interiorul/exteriorul imobilului din str. Mitropoliei 17, Sibiu (Filiala Teritorială Sibiu-Vâlcea)

MNAC și spațiul public din zona Uranus - Izvor / URANUS ACUM (Filiala București și SG STUDIO SRL)

Tururi de Arhitectură (Filiala Teritorială Timiș)

Arhitectul Adaptabil (Filiala Teritorială Argeș)

Universitatea de vară Bucium 2019 - Salvgardarea patrimoniului rural prin educație (cu actualizarea meseriei tradiționale de producere a șindrilei) (Filiala Teritorială Alba în parteneriat cu Recontres du Patrimoine Europe Roumanie)

Promovarea valorificării fațadelor istorice (Filiala Teritorială Mureș)

Alege Arhitectura ! Ediția 2019 (Filiala Teritorială Nord Vest)

Recrearea în realitate virtuală a Muzeului Simu și rememorarea altor victime ale demolărilor realizate în București în perioada comunistă (Filiala București și Universitatea de Arhitectură și Urbanism Ion Mincu, Centrul Expozițional Documentar)

MUST-ul de Arhitectură 2019, ediția a V-a (Filiala Teritorială Iași)

Zilele culturii Urbane la Uzina de apă - Suceava ediția a VIII-a cu tema: Patrimoniul de arhitectură între tradiție și inovație (Filiala Teritorială Nord Est)

Arhitectură și Artă - Creativitate în spațiul public în conexiune cu Festivalul de muzică și artă AWAKE, tabăra de arte și arhitectură ARTDOOR (Filiala Teritorială Mureș)

Moldova REPER 2030 (Filiala Teritorială Bacău-Neamț)

 

Pentru mai multe detalii despre evaluare, punctaje și sume acordate fiecărui proiect cultural al filialelor OAR vă rugăm consultați următorul document: 

Listă finală cu finanțările pentru proiectele culturale ale filialelor OAR - 2019

 

 

Până pe 17 aprilie 2019, ora 10.00, pot fi depuse contestații, iar soluționarea acestora va fi anunțată pe 23 aprilie 2019. 

UPDATE: Contestațiile pot fi depuse până pe 17 aprilie 2019 la ora 17.00.

 

24.04.2019

La următorul link găsiți Raportul Comisiei de soluționare a contestațiilor pentru proiecte culturale 2019. În urma întrunirii acestei comisii, nu au survenit modificări în rezultatele sesiunii de finanțare din Timbrul de arhitectură - proiecte culturale - ediția 2019.