Activitatea OAR pe perioada stării de urgență COVID-19

11 min citire
Share:
FacebookLinkedInCopy Link

Ordinul Arhitecților din România a luat, încă de la început, în baza recomandărilor făcute de autoritățile statului, o serie de măsuri concrete pentru a limita răspândirea virusului SARS_CoV_2 și a micșora riscul de contactare a acestuia atât de către partenerii, cât și de membrii echipei OAR.

Ne vom concentra în următoarea perioadă pe gestionarea efectelor colaterale, în special economice și profesionale, generate de restricționarea activității în domeniul arhitecturii în special și al construcțiilor în general, pentru a veni în sprijinul membrilor noștri și entităților în cadrul cărora își exercită profesia. Astfel, acționăm intens pe următoarele planuri:

  • structurarea și distribuirea de informații competente privind măsuri economice și de organizare a activității birourilor și societăților de arhitectură în condiții de dinamică redusă a pieței;
  • finalizarea negocierilor pentru parteneriate solide privind soluții și sisteme-suport pentru activitatea birourilor și societăților de arhitectură și a arhitecților, indiferent de forma de exercitarea a profesiei;
  • susținerea și promovarea demersurilor organismelor profesionale și asociative ale societății civile care solicită și oferă sprijin Guvernului României pentru a lua măsuri economice de susținere, spre exemplu facilități fiscale, a operatorilor din mediul privat, inclusiv din domeniul nostru.

Prevederile și recomandările vor fi completate și modificate prin comunicări ce vor fi grupate în această secțiune a site-ului.

Echipa OAR va munci în regim de telemuncă / muncă la domiciliu. Toate ședințele grupurilor de lucru ale OAR se vor derula integral în mediul online, cel puțin pe perioada decretată ca stare de necesitate.

Să rămânem sănătoși, echilibrați și eficienți, atât în activitatea profesională, cât și în familie.

CONSULTARE: OUG PENTRU UTILIZAREA ÎNSCRISURILOR ÎN FORMĂ ELECTRONICĂ ÎN DOMENIUL URBANISMULUI, ARHITECTURII ȘI CONSTRUCȚIILOR

Vă invităm să contribuiți cu propuneri de îmbunătățire a OUG pentru stabilirea unor măsuri privind utilizarea înscrisurilor în formă electronică în domeniul urbanismului, arhitecturii și construcțiilor.

Vom sintetiza și transmite ministerului de resort poziția OAR. Deadline completare: 17 mai. Principiile care stau la baza proiectului aflat în consultare publică și chestionarul OAR sunt disponibile pe site, AICI.

COLEGIUL DIRECTOR OAR PROPUNE AMÂNAREA CONFERINȚEI NAȚIONALE EXTRAORDINARE

„Faptul că starea de urgență se va prelungi, în pofida eventualelor relaxări privind restricțiile de circulație, după mijlocul lunii mai, face extrem de improbabilă permiterea organizării de conferințe teritoriale în perioada următoarelor săptămâni.” Alexandru Găvozdea, președintele OAR. 

Mesajul integral al președintelui OAR este disponibil AICI.

CONSIDERENTE PRIVIND DESFĂȘURAREA ONLINE A ȘEDINȚELOR FORURILOR DE CONDUCERE OAR ȘI A COMISIILOR NAȚIONALE ȘI LOCALE

În vederea stabilirii modului optim de desfășurare a activității Ordinului Arhitecților din România în această perioadă dificilă, Departamentul juridic al Ordinului a analizat cadrul legal aplicabil întrunirilor forurilor de conducere, comisiilor și grupurilor de lucru naționale și teritoriale prin mijloace de comunicare la distanță. Informații complete AICI.

PRECIZĂRI PRIVIND PLATA COTIZAȚIEI PENTRU ANUL 2020

Contextul actual în care ne aflăm, provocat de pandemia de COVID – 19, ne afectează pe toți, inclusiv din punct de vedere financiar, într-o măsură mai mare sau mai mică.

De aceea, dorim să facem următoarele PRECIZĂRI referitoare la posibilitatea plății cotizației pentru anul în curs până la sfârșitul lunii octombrie 2020.

10 MODIFICĂRI FISCALE: RESTRÂNGERE FACILITĂȚI, PROROGARE DEPUNERE BILANȚ, REGLEMENTĂRI RAMBURSARE TVA

OUG 48/2020 vine cu modificări suplimentare de natură fiscală,  care pot afecta semnificativ facilitățile pe care le puteti obține în această perioadă specială.

Subiectele atinse sunt ample, vă recomandăm să aprofundați măsurile care vă afectează direct, pentru a le aplica corect, ținând cont de specificul situației în care vă aflați. Cele 10 modificări sunt prezentate în acest ARTICOL.

UPDATE OUG 32/2020 – APLICABILITATE ARHITECȚI ȘI MODALITATE DE OBȚINERE A AJUTORULUI DE STAT

3 aprilie 2020

UPDATE – ul face referire la situația arhitecților care sunt asociați și obțin dividende, deoarece reglementările O.U.G. nr. 32 / 2020 nu fac mențiuni clare la această categorie.

De asemenea, vă punem la dispoziție cererile și declarațiile ce urmează a fi depuse online la AJOFM în informarea completă disponibilă pe site AICI.

OUG NR. 32/2020: TOATE FORMELE DE EXERCITARE A PROFESIEI DE ARHITECT SUNT PROTEJATE PRIN AJUTORUL DE STAT!

31 martie 2020

Iată, punctual, cele mai importante modificări aduse de O.U.G. nr. 32/2020, publicată în Monitorul Oficial în data de 30.03.2020, față de ordonanța anterioară.         

Îi mulțumim Valentinei Saygo, expert contabil și consultant fiscal, pentru sprijinul acordat în elaborarea acestui articol și vă anunțăm că pregătim, pentru săptămâna viitoare, un nou webinar în care o avem invitată. Articolul complet este disponibil AICI.

CALL – PROIECTE ACE/RTD ÎN SPRIJINUL LUPTEI CU COVID-19

27 martie 2020

Am fost contactați de către Direcția Generală Cercetare și Inovare (DG RD) a Comisiei Europene pentru găsirea unor companii care pot contribui în lupta împotriva COVID-19, capabile să construiască rapid spitale. Informații despre tipul de companii care pot ajuta și cum ne puteți transmite contactele se regăsesc în această ȘTIRE.

CONSULTARE ARHITECȚI CU PRIVIRE LA MĂSURILE DISPUSE PRIN OUG NR. 29 ȘI 30

27 martie 2020

Ordinul Arhitecților din România își propune să colecteze opinii ale arhitecților referitoare la măsurile de sprijinire a mediului economic, reglementate prin OUG nr. 29 ( primul set de măsuri economice) și OUG 30 ( reglementări suplimentare pentru acordarea indemnizației de suspendare temporară a activității). Pe baza acestora, OAR va formula și transmite autorităților competente o poziție a profesiei.

Vă rugăm să vă exprimați opiniile folosind ACEST FORMULAR. până luni, 30 martie, ora 12:00.

MĂSURI ALE ANGAJATORILOR PENTRU ARHITECȚII STAGIARI ÎN TIMPUL STĂRII DE URGENȚĂ

26 martie 2020

Având în vedere Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, Ministerul Muncii și Protecției Sociale a publicat o serie de recomandări care pot fi aplicate în scopul asigurării securității și sănătății angajaților, dar și pentru sprijinirea angajatorilor în derularea activităților curente.

În mod corespunzător, aplicarea acestor măsuri are impact și asupra exercitării profesiei de arhitect în perioada celor 2 ani de stagiu, ca perioadă de tranziție între formarea academică a arhitectului și practica sa independentă și responsabilă. Descoperiți măsurile în acest ARTICOL.

OUG 29 ȘI OUG 30 DIN 18 MARTIE 2020 – REGLEMENTĂRI PENTRU ARHITECȚI

23 martie 2020

Cu ajutorul Valentinei Saygo, Expert contabil și Consultant fiscal, am extras pe scurt reglementările relevante pentru dumneavoastră din OUG 29 și 30 din 13.03.2020 și le prezentăm în acest articol.

Suplimentar, pentru a răspunde întrebărilor specifice profesiei noastre și problemelor dumneavoastră, miercuri, de la ora 15:30, Valentina Saygo va explica în detaliu implicațiile acestor hotărâri și va răspunde la întrebările dumneavoastră. În vederea organizării acestui eveniment online, vă invităm să completați formularul disponibil aici

Vă invităm să lecturați articolul complet la ACEST link.

FORȚA MAJORĂ ÎN PRACTICĂ: AVIZUL DE FORȚĂ MAJORĂ ȘI CERTIFICATUL DE SITUAȚIE DE URGENȚĂ

23 martie 2020

Vă informăm despre modalitățile prin care forța majoră își poate găsi aplicabilitatea în practică, astfel cum a fost prevăzută în contractele semnate la nivel de organizație sau în contractele semnate de formele de exercitare a profesiei de arhitect:

– prin obținerea unui Aviz de forță majoră emis de Camera de Comerț și Industrie a României / Camerele județene;

– prin obținerea unui Certificat de situație de urgență emis de Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri.

Cele două documente produc efecte distincte și își găsesc aplicabilitatea / utilitatea în mai multe situații, prezentate detaliat în acest ARTICOL.

PUNCT DE VEDERE AL OAR PRIVIND OUG 29 ȘI 30 DIN 18.03 ȘI IMPACTUL LOR ASUPRA CONSTRUCȚIILOR

23 martie 2020

Ordinul Arhitecților din România a înaintat astăzi instituțiilor abilitate ale statului o adresă ce conține o serie de puncte de vedere pe tema OUG 29 și 30 din 18.03.2020, solicitând sprijinul privind adaptarea acestor acte normative în vigoare pentru a asigura condiții similare și echitabile pentru profesioniștii din domeniul construcțiilor, indiferent de forma de organizare.

Considerăm că pentru a relansa rapid activitatea economică în domeniul construcțiilor după ridicarea stării de urgență este esențială păstrarea activă și funcțională a întregului corp de profesioniști din acest domeniu. 

Adresa completă, înaintată de OAR către Guvernul României, Ministerul Finanțelor publice, Ministerul economiei, energiei și mediului de afaceri, Ministerul muncii și protecției sociale și Ministerul lucrărilor publice, dezvoltării și administrației este disponibilă AICI.

PUNCT DE VEDERE PRIVIND SUSPENDAREA ACTIVITĂȚII PE ȘANTIERE ȘI CONSERVAREA LUCRĂRILOR

20 martie 2020

Ordinul Arhitecților din România a înaintat vineri, 20 martie, o adresă către Guvern, MLPDA, ISC și IGSU, privind suspendarea activității pe șantiere și punerea în conservare a lucrărilor de construire pe perioada întreruperii execuției. 

Conținutul integral al acestei adrese, redactate de Președintele Ordinului Arhitecților din România, arh. Alexandru Găvozdea, este disponibil la acest LINK.

CHESTIONAR – EVALUAREA SITUAȚIEI BIROURILOR / SOCIETĂȚILOR DE ARHITECTURĂ ÎN CONTEXTUL COVID-19

19 martie 2020

Dragi colegi,

Pentru a putea contribui activ la demersurile de sprijinire a sectorului economic, precum și pentru a avea o mai bună imagine asupra modului în care voi, membrii organizației, considerați că vă poate impacta această perioadă, vă rugăm să completați acest CHESTIONAR.

OAR SOLICITĂ RECUNOAȘTEREA PARAFEI PROFESIONALE ELECTRONICE

18 martie 2020

OAR a transmis Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației solicitarea de a fi recunoscută semnătura electronica, ca alternativă la parafa profesională eliberată de Ordin, în scopul fluidizării exercitării profesiei de arhitect în contextul instaurării stării de urgență.

Texul integral al acestei solicitări este disponibil AICI.

INFORMAȚII ECONOMICE ȘI LEGISLATIVE PENTRU MEDIUL ANTREPRENORIAL PE DURATA STĂRII DE URGENȚĂ

17 martie 2020

Dragi colegi,

În această perioadă dificilă, apelăm la suportul specialiștilor cu care colaborăm, pentru a vă pune la dispoziție cele mai relevante informații. Îi mulțumim pe această cale Valentinei Saygo și echipei sale extinse.

Zilele următoare sunt așteptate o serie de măsuri economice și legislative de suport pentru mediul antreprenorial, atât din partea Guvernului României, cât și din partea Comisiei Europene. Cele mai consistente sfaturi pentru afaceri vor apărea DUPĂ ce aceste măsuri devin clare.

Vă oferim informațiile la zi:

– primul set de măsuri care au fost promovate de CCF și UPLR, la care a aderat și Ordinul Arhitecților din România;
– măsurile adoptate de ANAF.

De asemenea, vă prezentăm o serie de:
– măsuri pentru contractele și șantierele dumneavoastră;
– măsuri pentru securitatea afacerii și a echipei dumneavoastră;
– opțiuni pentru dumneavoastră sau pentru angajații dumneavoastră.

Știrea completă este disponibilă AICI.

COMUNICAT PRIVIND RECALIBRAREA ACTIVITĂȚII OAR

17 martie 2020

Dragi colegi, colaboratori și parteneri, 

Acest al doilea comunicat privind recalibrarea activității OAR în următoarea perioadă vine să precizeze măsurile concrete de prevenție a răspândirii virusului SARS-CoV-2, dar și să anunțe acțiunile în derulare efectuate de Ordin pentru a veni în sprijinul membrilor și profesiei. Decizia Președintelui OAR din 16.03.2020 reglementează organizarea muncii personalului Ordinului prin telemuncă/muncă la domiciliu, pe întreaga durată a stării de urgență decretate, inclusiv eventualele prelungiri cu perioade succesive și modul de desfășurare a ședințelor, sesiunilor și întrunirilor de orice fel.

Înțelegem să ne concentrăm în următoarea perioadă pe gestionarea efectelor colaterale, în special economice și profesionale, generate de restricționarea activității în domeniul arhitecturii în special și al construcțiilor în general, și să venim în sprijinul membrilor noștri și entităților în cadrul cărora își exercită profesia. Astfel, acționăm intens pe următoarele planuri…Comunicatul integral este disponibil AICI.

OAR ÎNTRERUPE TEMPORAR LUCRUL CU PUBLICUL LA SEDIUL OAR, ÎNCEPÂND CU 11 MARTIE

10 martie 2020

În vederea limitării răspândirii virusului SARS-CoV-2 și pentru a micșora riscul de contactare a acestuia atât de către dumneavoastră, cât și de membrii echipei OAR, în baza recomandărilor făcute de autoritățile statului, Președintele Ordinului Arhitecților din România a decis următoarele:

  • întreruperea temporară a lucrului fizic cu publicul, la sediul OAR din București, str. Arthur Verona, nr. 19, sector 1, București. Orice persoană interesată poate obține informații în legătură cu serviciile prestate de OAR telefonic sau prin intermediul mijloacelor digitale. Decizia Președintelui OAR în acest sens este disponibilă aici.
  • interzicerea organizarii de evenimente, ședințe ori alte întruniri de acest fel la sediul OAR. Informații complete despre cum se modifică acestea se regăsesc în Comunicatul de întrerupere temporară a lucrului fizic cu publicul în cadrul OAR, disponibil la acest link.

Comunicatul integral este disponibil AICI.