Colegiul Director OAR propune amânarea Conferinței Naționale Extraordinare

4 min citire
Share:
FacebookLinkedInCopy Link

28 aprilie 2020

Membrii Colegiului Director au votat în ședința de ieri, 27 aprilie 2020, pentru amânarea Conferinței Naționale Extraordinare a Ordinului Arhitecților din România, care urma să aibă loc în perioada 30 – 31 iulie 2020.

Prin urmare, președintele OAR, arh. Alexandru Găvozdea, va convoca în scurt timp o ședință de Consiliu Național, care se va desfășura online, în care Colegiul Director va solicita amânarea CNEX-ului.

Redăm integral mesajul președintelui OAR.

„Dragi colegi,

în cadrul ședinței de Colegiu Director de ieri, 27 aprilie, am hotărât să solicităm Consiliului Național amânarea desfășurării Conferinței Naționale Extraordinare OAR stabilită pentru 30-31 iulie 2020.

Contextul îl cunoașteți foarte bine, nu insist.
Așa cum știți, am amânat luarea acestei decizii cât am putut de mult, în ideea de a păstra opțiunea organizării evenimentului (pentru care am efectuat demersuri de obținere spații de întâlnire și de consolidare a comunității noastre, soluții de cazare etc.). Vizam, totodată, ca eventuala decizie de amânare să vină, concret, cu o propunere nouă de calendar.

Faptul că starea de urgență se va prelungi, în pofida eventualelor relaxări privind restricțiile de circulație, după mijlocul lunii mai, face extrem de improbabilă permiterea organizării de conferințe teritoriale în perioada următoarelor săptămâni. Acest lucru credem că va fi și mai sigur în cazul mult-încercatului județ Suceava, deci a filialei Nord-Est.

Considerăm, deci, că membrii noștri nu trebuie expuși în această perioadă și nici nu trebuie să îngreunăm activitatea celor care luptă în primele linii cu răspândirea bolii.
Evident, amânarea conferințelor teritoriale dincolo de finalul lunii iunie nu poate permite desfășurarea CNEx în termenul stabilit, făcând necesară amânarea.

De asemenea este un fapt de netăgăduit că nu știm și nimeni nu știe care va fi evoluția bolii și a măsurilor de prevenție instituite. Nu știm când va fi „fereastra de oportunitate” când vom putea organiza atât conferințe teritoriale, cât și pe cea națională. Nu știm când, dacă și cât de acut ar fi un eventual al doilea val de îmbolnăviri, cu restricțiile asociate.

Dar pot să spun ce cred eu, personal.
Cred că putem transforma acest neajuns într-o oportunitate.

Cred că revizuirea ROF-ului poate să nu se limiteze la câteva intervenții chirurgicale, care să optimizeze măcar pe ici, pe colo, modul de funcționare și cheltuielile unor structuri ale Ordinului, ci să aducă și soluții noi, digitale, eficiente și transparente, acolo unde acest lucru poate fi obținut.

Cred că, deși nu era vorba despre vreo aprobare a vreunui element al CATUC, ci despre o consultare serioasă și profundă a organizației, aceasta nu este pierdută dacă termenul conferinței nu mai coincide cu etapa de transparență decizională a proiectului (care poate suferi ea însăși decalaje). Vom derula o consultare consistentă prin alte mijloace – poate lucratul de acasă ne permite un răgaz mai bun pentru a ne apleca atent asupra temelor ce urmează a fi puse în discuție.

Și cred că un subiect atât de dificil și disputat, cel al recalibrării sistemului de cotizații și taxe, este, pe cât de vital să fie abordat, pe atât de important să fie rodul unei conlucrări masive și al unei consultări satisfăcătoare.

Scriu despre o decizie pe care o voi solicita Consiliului Național, întrucât este atribuția acestuia să adopte coordonatele conferinței și, pe cale de simetrie, tot CN-ul trebuie să dispună amânarea.

Astfel, voi convoca în curând o ședință de CN online, o vom păstra ceva mai scurtă, pentru a avea răgazul să ne acomodăm cu toții cu noua platformă.
Argumentația juridică care susține posibilitatea sau imposibilitatea desfășurării activității forurilor de conducere și comisiilor alese, atât la nivel național cât și teritorial, prin mijloace de comunicare la distanță, este finalizată și va fi transmisă și filialelor, întrucât am apreciat ca necesară o abordare unitară în acest sens.

Totodată, vom pune la dispoziția filialelor setul de instrucțiuni necesare pe care le-am dezvoltat pentru platforma Zoom pentru a asigura condițiile regulamentare de desfășurare, traduse pentru mediul online. Astfel încât, pe propriile platforme, să poată fi preluată nemijlocit experiența noastră, respectiv folosită ca referință, după caz, și să fie ușurată tranziția.

Rămânem alături de voi, virtual, pentru a vă sprijini activitatea și a găsi soluții noi la provocările perioadei.

Să rămânem sănătoși și să ne vedem cu bine!”

Arh. Alexandru Găvozdea,

Președinte Ordinul Arhitecților din România