
Pe 14 iunie, Ruth Schagemann, Președinta Consiliului Arhitecților din Europa, s-a alăturat membrilor OAR la Conferința Națională Extraordinară, printr-un apel video, unde a susținut o alocuțiune de deschidere.
În discursul său a vorbit despre provocările actuale din Europa și rolul tot mai important al arhitecților în modelarea unui viitor sustenabil. Ruth Schagemann a început prin a felicita Ordinul Arhitecților din România pentru demersul curajos și necesar de actualizare a celor patru documente statutare ale organizației. Dincolo de componenta tehnică, Președinta ACE a văzut în acest pas o asumare de poziție și o declarație de identitate profesională – subliniind că acesta este un semnal clar că arhitecții din România sunt pregătiți să contribuie activ la nivel societal, atât în România cât și în context european.
Ruth Schagemann a continuat prin a aduce în discuție contextul european în care profesia evoluează rapid, menționând reformele importante aflate în desfășurare – precum revizuirea Directivei privind achizițiile publice – și subliniat importanța afirmării vocii arhitecților în aceste dezbateri. România, a spus ea, nu se află la periferia politicilor europene, ci chiar în centrul lor – iar contribuția arhitecților români este recunoscută și respectată.
A menționat Declarația de la Luxemburg, semnată de organizații ale arhitecților europeni împreună cu cele ale inginerilor din construcții – în total, peste 1,5 milioane de specialiști reprezentați – care solicită eliminarea criteriului celui mai mic preț în atribuirea serviciilor intelectuale, promovarea calității și inovării, acces simplificat pentru IMM-uri și recunoașterea specificului serviciilor de arhitectură.
Ruth Schagemann a adus, de asemenea, în discuție criza locuirii și importanța abordării acestei teme la nivel național și european. Pornind de la paradoxul european al clădirilor goale și al lipsei acute de locuințe accesibile, Președinta ACE a pledat și în cel mai înalt for al arhitecților din România pentru reutilizarea fondului construit, regenerarea zonelor urbane și rurale și promovarea unor politici de locuire incluzive, sustenabile și adaptate la nevoile comunităților.
Ruth Schagemann a transmis și un mesaj de apreciere pentru implicarea activă a reprezentanților din România în structurile Consiliului Arhitecților din Europa – în mod particular prin grupurile de lucru privind locuirea, patrimoniul și în comitetul financiar – și a apreciat colaborarea cu Ordinul Arhitecților din România ca fiind una dintre cele mai dinamice și de încredere din Europa.
În încheiere, președinta organizației arhitecților europeni a subliniat că arhitectura este o profesie de serviciu public, o expresie a valorilor societății, și a îndemnat arhitecții din România să continue să se implice activ în conturarea politicilor europene, să își facă auzită vocea și să contribuie cu idei și leadership într-un moment de profundă transformare.
Președintele OAR, Ștefan Bâlici, i-a mulțumit lui Ruth Schagemann pentru intervenția amplă și cât se poată de relevantă atât pentru contextul extins – european, global – cât și pentru cel local în care arhitecții români își exercită profesia, multe din temele abordate în discursul Președintei ACE fiind prezente și pe agenda conferinței OAR
Din programul conferinței naționale extraordinare OAR, panelurile profesionale cu invitați străini și relevanți la nivel național subiecte precum:
- Achizițiile publice și concursurile de soluții de arhitectură, considerate instrumente esențiale pentru promovarea calității în mediul construit;
- Reutilizarea fondului construit existent, domeniu în care România se află la coada clasamentului european, cu doar aproximativ 15% din activitatea arhitecturală dedicată reutilizării, conform celei mai recente ediții a ACE Observatory;
- Politicile naționale de arhitectură
- Structura de onorarii profesionale
