Ștefan Bâlici, Președintele Ordinului Arhitecților din România (OAR), participă la Întâlnirea de coordonare generală ACE 2025!

1 min citire
Share:
FacebookLinkedInCopy Link

Ordinul Arhitecților din România (OAR) este reprezentat de președintele organizației la Întâlnirea de coordonare generală ACE 2025! Întâlnirea se desfășoară astăzi, 21 martie, la Bruxelles și precede și pregătește în acelați timp Adunarea Generală ACE care va avea loc în luna mai, a.c.

Pe agenda discuțiilor Întâlnirii de coordonare ACE se află teme de importanță strategică, precum: rapoartele Letta (dedicat Pieței Unice) și Draghi (dedicat competitivității UE), Busola Culturală Europeană / European Cultural Compass sau Strategia Pieței Unice, cu accent pe directiva calificărilor profesionale, dar și revizuirea directivei privind achizițiile publice, aplicarea EPBD – Directiva privind performanța energetică a clădirilor, politica de cercetare a ACE și problematica costurilor serviciilor de arhitectură.

Această întâlnire este esențială pentru întărirea poziției arhitecților și pentru reprezentarea intereselor profesiei la nivel internațional, în conformitate cu tendințele europene.

Vom reveni curând cu concluziile provenite în urma discuțiilor din cadrul întâlnirii, rămâneți pe canalele OAR pentru mai multe detalii.