Reprezentanți OAR în organizații internaționale
OAR are o activitate bogată în forurile internaționale de profil atât prin colaborările uzuale dar și prin activitatea reprezentanților săi în diferite foruri, grupuri de lucru și comisii. Puteți găsi mai jos o listă cu reprezentanții noștri și detalii legate de activitatea acestora.
Consiliul arhitecților din Europa (ACE)
- Arh. Ștefan Bâlici – șef delegație Adunarea Generală
- Arh. Soma Kalamár – membru Comitet Financiar
- Arh. Mirona Crăciun – membru Grup de Lucru Concursuri și Achiziții Publice
- Arh. Matei Bogoescu – membru al Comitetului pentru Exercitarea Profesiei
- Arh. Cristian Blidariu – membru grup de lucru Proiecte de Cercetare finanțate de UE
- Arh. Dan Felix Paraschiv – membru grup de lucru Noul Bauhaus european
Uniunea internațională a arhitecților (UIA)
- Arh. Ștefan Bâlici – Șef delegație Adunarea Generală
- Arh. Cristian Tiberiu Blidariu – Membru în Comisia de Educație
- Arh. Șerban Țigănaș – Corespondent în Consiliul de Validare UNESCO UIA
- Arh. Mihaela Hărmănescu – Membră în Comisia pentru Dezvoltare Sustenabilă – Relfection Task Force
- Arh. Vlad Alexandru Gaivoronschi – Membru în Comisia pentru Practica Profesiei
- Arh. Dan-Felix Paraschiv – Corespondent în Comisia pentru Practica Profesiei
- Arh. Mirona Crăciun – Membră în Comisia pentru Concursuri Internaționale
- Arh. Ana Maria Zahariade – Membră în Comsia pentru Concursuri Internaționale
- Arh. Emilia Maria Duda – Membră în Programul de Lucru Spații Publice
- Arh. Dragos Oprea – Corespondent în Programul de Lucru Spații Publice
- Arh. Tamás Emődi – Membru în Programul de Lucru Patrimoniu și Identitate Culturală
- Arh. Maria-Cristina Găvozdea – Membră în Programul de Lucru Arhitectură Comunitară și Drepturile Omului
- Arh. Raluca Munteanu – Membră în Programul de Lucru Patrimoniu și Identitate Culturală
- Arh. Daniela Calciu – Membră în Programul de Lucru Locuire Socială
- Arh. Matei Bogoescu – Membru în Programul de Lucru Arhitectură, Orașe și Teritorii
- Arh. Alexandra Demetriu – Membră în Programul de Lucru Sănătate Publică
- Arh. Loredana Gaiță – Membră în Programul de Lucru Spații Educaționale și Culturale
- Arh. Alice Maria Oprică – Membră în Programul de Lucru Arhitectura pentru toți
- Arh. Iris Popescu – Directoarea a Regiunii 2 pentru Programul de Lucru Arhitectura pentru Toți
- Arh. Mina Sava – Co-Directoare Program de Lucru Arhitectura și Copiii
- Arh. Elena Stoian – Membră în programul de lucru Spații Educaționale și Culturale
- Arh. Endre Ványolós – Corespondent în programul de lucru Arhitectură, Orașe și Teritorii
- Arh. Eliza Yokina – Corespondentă în programul de lucru Arhitectura și Copiii
Rapoarte și prezentări membri participare reuniuni internaționale
Raport ENACA, Liubliana, martie 2023
Raport EDUCOM, UIA, Paris, februarie 2023
Raport AHA Forum, Madrid 2022
Reprezentare internațională UIA 2018-2022
Activitate Secretar General UIA 2017-2021
Raport activitate UIA 2018-2022, Arhiectura și copiii
Raport activitate UIA 2018-2019, Arhiectura și copiii
UIA II region meeting and International Convention of Architecture in Budapest
Raport al reuniunii Comitetului UIA International Women in Architecture Commitee (IWA), organizate în data de 21 mai 2021
Building Europe 2021 – Towards a Culture of High-Quality Architecture and Built Environment for Everyone
Sinteza videoconferinței organizate de CCA – Chambers of Architects of Central Europe, în data de 15 iulie 2020
Raport ACE al videoconferinței Grupului de lucru PP / ADC, organizate în data de 2 octombrie 2020