
Pe 27 octombrie 2025, au fost reluate dezbaterile cu privire la Codului Amenajării Teritoriului, Urbanismului și Construcțiilor în cadrul Comisiei pentru Administraţie şi Amenajarea Teritoriului din Camera Deputaţilor.
Ordinul Arhitecților din România (OAR), reprezentat de Ștefan Bâlici, Președintele OAR și Mihaela Hărmănescu, Vicepreședinte OAR legislație și reglementare, a participat la aceste discuții, declarându-și astfel deschiderea de a participa în continuare la procesul de finalizare a proiectului de lege privind CATUC, pentru a asigura sprijin profesional și a urmări interesul profesioniștilor în domeniu.
Parcursul legislativ al Codului Amenajării Teritoriului, Urbanismului și Construcțiilor a fost unul de lungă durată, încă de la lansarea în dezbatere publică a formei inițiale a Proiectului de lege, în anul 2022, fiind marcat de un blocaj în procedura parlamentară la Camera Deputaților, înaintea campaniei electorale pentru alegerea Președintelui. Așadar, iată care a fost parcursul legislativ, pe scurt:
- 2022: CATUC a fost lansat în dezbatere publică. Detalii aici.
- 2023: Forma adoptată de Guvern a întrat în dezbatere parlamentară în legislatura anterioară. Detalii aici.
- 2025: Dezbaterile au fost reluate în primăvara anului 2025, fiind suspendate ca urmare a campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale. După o pauză îndelungată, discuțiile pe marginea Codului Amenajării Teritoriului, Urbanismului și Construcțiilor au fost reluate. Detalii aici.
CATUC își propune să aducă întreaga legislație în materia construcțiilor, amenajării teritoriului și urbanismului sub umbrela unui singur act normativ, cu intervenții care să răspundă necesităților de digitalizare, simplificare și responsabilitate profesională, adaptate realității din prezent.
Ordinul Arhitecților din România a avut mai multe puncte de vedere pe marginea amendamentelor aduse din 2023 până în prezent. Îl amintim pe cel mai recent: punctul de vedere cu privire la informațiile răspândite în spațiul public în legătură cu posibilitatea construirii de locuințe de maxim 150mp fără autorizație în mediul rural. În acest context, OAR a semnalat mai multe aspecte necesare de avut în vedere pentru operaționalizarea prevederilor aflate în forma adoptată a CATUC.
Aceste precizări fac referire la forma (din 2023) aflată încă în dezbatere în Parlament a CATUC, care prevede simplificarea procesului de autorizare prin simpla notificare a autorităților publice pentru construcțiile noi în cazul în care „o singură locuință unifamilială pentru folosința proprie, parter, fără subsol și arie desfășurată totală de maximum 150 mp în mediul rural, cu respectarea regulamentului de urbanism aplicabil în baza unor proiecte tip puse la dispoziție de autoritățile publice centrale sau locale cu sprijinul Ordinului Arhitecților din România, cu respectarea specificului local, realizate în baza unor concursuri de soluții” și nu se află în zone construite protejate sau zona de protecția a unui monument istoric. OAR a afirmat că nu este problematică, dar poate produce efectele scontate doar în condițiile unei bune instrumentări, care să asigure accesul liber la comanda de arhitectură.
Pentru mai multe informații, puteți consulta punctul de vedere transmis de OAR, disponibil aici.
Ordinul Arhitecților din România continuă să urmărească discuțiile pe marginea Codului Amenajării Teritoriului, Urbanismului și Construcțiilor pentru a asigura sprijin profesional pe tot parcursul legislativ și pentru a asigura interesul profesioniștilor în domeniu.
Vom reveni cu mai multe detalii în curând.