1
Ce spun beneficiarii
2
Ce spun partenerii
3
Ce spune media
4
Ce spun organizațiile profesionale internaționale
3
Ce spune media

Ce spune media

Radio România Cultural

Ordinul Arhitecților din România (OAR) respinge ferm orice inițiativă de desființare sau de transfer al Timbrului arhitecturii și pledează pentru menținerea timbrelor culturale în administrarea organizațiilor profesionale și a creatorilor. Invitat în emisiunea Orașul vorbește, realizată de Daria Ghiu, Ștefan Bâlicipreședintele OAR, explică rolul acestor mecanisme de finanțare, importanța lor pentru domeniile creative și riscurile pe care le implică decizii luate în grabă.

Pentru publicul larg, timbrele culturale rămân adesea un concept abstract. Ștefan Bâlici le definește ca pe un instrument esențial de finanțare alternativă pentru domenii pe care statul nu le susține constant prin buget.

Interviul integral este disponibil aici.

TVR Cultural

Ordinul Arhitecților din România trage un semnal de alarmă privind soarta timbrelor culturale, inclusiv Timbrul Arhitecturii – un mecanism care, de aproape 20 de ani, finanțează proiecte esențiale pentru dezvoltarea profesiei de arhitect, pentru educație, dar şi pentru calitatea mediului construit. Posibilele modificări legislative, riscă să ducă la desființarea sau absorbția acestui instrument în structurile Ministerului Culturii.

Despre mizele unei astfel de schimbări și consecințele ei pentru societate am vorbit cu Ștefan Bâlici, președintele Ordinului Arhitecților din România.

Interviul integral este disponibil aici.

Republica TV

ALERTĂ: Timbrul Arhitecturii, în pericol de desființare. Cultura, sub amenințarea unei Ordonanțe de Guvern.

Dispare finanțarea proiectelor culturale? Sute de proiecte culturale și mii de operatori din domeniul arhitecturii riscă să rămână fără finanțare în 2026, în contextul în care Guvernul pregătește modificarea legislației privind timbrele culturale (Legea 35/1994).

În perioada vacanței parlamentare, care se încheie la 1 februarie, Guvernul României intenționează să emită o ordonanță care ar putea desființa sau absorbi Timbrul Arhitecturii în bugetul Ministerului Culturii. Această măsură ar anula autonomia administrată de Ordinul Arhitecților din România (OAR) și Uniunea Arhitecților din România (UAR).

Consecințele ar fi dramatice, spun reprezentanții Ordinul Arhitecților din România. OAR avertizează că o astfel de centralizare va bloca proiecte vitale pentru educația de mediu construit și calitatea vieții urbane. Organizația susține ferm menținerea gestionării acestor fonduri de către creatorii și profesioniștii din domeniu, pentru a asigura eficiența și transparența lor.

Luni, 19 ianuarie 2026, Președintele OAR va susține cauza arhitecților într-o audiență decisivă la Cancelaria premierului Bolojan. Rezultatul acestei întâlniri va determina dacă mediul construit din România va beneficia în continuare de un suport cultural independent sau dacă va intra sub controlul birocratic al statului.

Urmează
4 Ce spun organizațiile profesionale internaționale