ACE salută confirmarea unui nou mandat al lui Ștefan Bâlici la președinția OAR 

2 min citire
Share:
FacebookLinkedInCopy Link

Pe 21 iunie, la București, au avut loc alegerile pentru desemnarea forurilor de conducere și a comisiilor OAR pentru mandatul 2026-2030, desfășurate în cadrul Conferinței Naționale a OAR

În urma alegerilor, Ștefan Bâlici a fost ales în funcția de președinte al Ordinului Arhitecților din România pentru al doilea mandat. Tot în cadrul conferinței au fost desemnați și membrii Consiliului Național, ai Comisiei Naționale de Disciplină și ai Comisiei Naționale de Cenzori. Rezultatele sunt disponibile aici.  
 
În acest context, Președintele Consiliului Arhitecților din Europa, Daniel Fügenschuh, a adresat președintelui OAR un mesaj prin care conducerea OAR, precum și membrii Consiliului național și ai comisiilor OAR.  
 
În scrisoarea transmisă, Fügenschuh își exprimă aprecierea pentru colaborarea de până acum și pentru contribuția pe care OAR a avut-o în activitatea organizației internaționale atât prin participarea în grupurile de lucru, cât și prin promovarea demersurilor inițiate de ACE. Totodată, președintele ACE a felicitat OAR pentru semnarea parteneriatului cu MDLPA pentru elaborarea Politicii pentru arhitectură, exprimându-și susținerea pentru acest demers. 
 
Daniel Fügenschuh a fost alături de OAR și la Conferința Națională (video), pe 20 iunie, unde a adresat arhitecților din România un mesaj în deschiderea lucrărilor conferinței. În discursul său, Președintele ACE a subliniat importanța responsabilității profesionale, a colaborării instituționale și a activității organizațiilor profesionale precum OAR sau ACE în protejarea calității mediului construit și a patrimoniului, în fața provocărilor cu care se confruntă profesia de arhitect în prezent. 

Mai jos puteți regăsi adresa transmisă de Președintele ACE, Daniel Fügenschuh, tradusă în limba română. 

„Stimate domnule Ștefan,

În numele Consiliului Arhitecților din Europa (ACE), aș dori să vă adresez sincere felicitări cu ocazia obținerii unui nou mandat în funcția de președinte al Ordinului Arhitecților din România (OAR).

De asemenea, îi felicităm călduros pe membrii Consiliului național și pe toți reprezentanții aleși, urându-le mult succes în mandatul care urmează.

ACE apreciază foarte mult îndelungata relație cu OAR și angajamentul nostru comun de a promova profesia de arhitect prin inițiative europene cheie.

Așteptăm cu interes continuarea și consolidarea în continuare a cooperării noastre, în special în chestiuni de interes comun, atât la nivel european, cât și internațional. Apreciem foarte mult implicarea activă a OAR în activitatea ACE, inclusiv contribuțiile sale valoroase la activitățile grupurilor noastre de lucru și ale Consiliului.

Suntem încrezători că această strânsă colaborare va continua pe toată durata mandatului dumneavoastră și va sprijini programul ambițios de lucru care ne așteaptă. Salutăm, de asemenea, progresele recente în direcția elaborării unei politici naționale în domeniul arhitecturii în România, marcate de semnarea parteneriatului cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.

Vă rugăm să acceptați urările noastre sincere de succes și productivitate pe durata mandatului dumneavoastră. Aș fi încântat să vă întâlnesc la Barcelona în cadrul Congresului Mondial al UIA din luna iunie și să discutăm despre continuarea cooperării noastre.” – Daniel Fügenschuh, Președintele Consiliului Arhitecților din Europa